fbpx

Emlak Vergisi Ödeme Tarihleri Başlıyor

  • 3 yıl önce
  • 1

Evi, işyeri, arsası, tarlası ve dükkanı gibi taşınmazı olan herkesi ilgilendiren vergi ödeme dönemi başlıyor. Taşınmaz sahiplerinin her sene düzenli olarak ödemekle yükümlü oldukları emlak vergisi ödemeleri için geri sayım başladı. Peki, emlak vergisi 2021 zam oranı yüzde kaç, kimler emlak vergisi öder, kimler emlak vergisi ödemez, muafiyet şartları nelerdir, emlak vergisi 1. taksit ve 2. taksit ödeme tarihleri ne zaman?

EMLAK VERGİSİ 2021 ÖDEME TARİHLERİ! 1. VE 2. TAKSİT ÖDEME TARİHLERİ NE ZAMAN?

Emlak vergisi 1. taksit ödeme tarihleri 1 Mart 2021 Pazartesi günü başlayacak ve 31 Mayıs 2021 Pazartesi günü sona erecek. İsteyen vergi mükellefleri bu süreç diliminde vergi borçlarının tamamını tek seferde ödeyebilecekleri gibi isterlerse de birinci taksit ödemesini yapabilecekler. Taksitle ödeme yapmak isteyen kişiler için ise emlak vergisi 2. taksit ödeme tarihi 1 Kasım 2021 Pazartesi günü başlayacak ve 30 Kasım 2021 Salı günü sona erecek.

KİMLER EMLAK VERGİSİ ÖDER, KİMLER ÖDEMEZ?

Gelir İdaresi Başkanlığı tarafından vergi mükelleflerinin mağdur olmamasını sağlamak amacı ile belirli kişilere muafiyet hakkı tanınmaktadır. Bu kapsamda emlak vergisinden muaf tutulan kişiler de bulunmaktadır. Türkiye sınırları içerisinde konut, arsa, arazi ve bina gibi taşınmazı olan kişiler arasında yer alan,

  • Emekliler,
  • Ev hanımları,
  • Şehit düşen kişinin dul eşi ile yetim çocukları,
  • Gaziler,
  • Hiçbir geliri olmayan, işsiz kalan kişiler emlak vergisi ödemezken bunların dışında kalan tüm taşınmaz sahipleri emlak vergisi ödemekle yükümlüdür.

EMLAK VERGİSİ MUAFİYET ŞARTLARI NELERDİR?

Emlak vergisinde yukarıda yer alan kişilerin emekliler için emekli maaşı dışında, diğer kişiler için ise hiçbir gelirlerinin bulunmamaları, sahip oldukları konutun tek evleri olması ve evlerinin 200 metrekare büyüklüğü aşmaması şartı aranmaktadır.

2021 EMLAK VERGİSİ ZAM ORANI YÜZDE KAÇ, EMLAK VERGİSİ KAÇ TL OLDU?

2021 yılında emlak vergisine yeniden değerleme oranı olan yüzde 9.11 oranının yarısı kadar yani yüzde 4,55 oranında zam yapılmasına karar verildi. 2020 yılında 100 TL emlak vergisi ödeyen bir kişi bu sene 104,55 TL emlak vergisi ödemesi yapacak.

Tartışmaya Katıl

Compare listings

Karşılaştırmak