fbpx

Gayrimenkul Yatırımı Yaparken Nelere Dikkat Edilmeli?

 • 2 yıl önce
 • 1

Gayrimenkul yatırımı yaparken nelere dikkat edilmeli?

Gayrimenkul Yatırımı yaparken neden değerleme raporu alınmalı? Gayrimenkul yatırımı, ülkemizde en çok yapılan yatırımlar arasında yer almaktadır. Ev, dükkân veya arsa gibi gayrimenkulleri yatırım aracı olarak kullanabilirsiniz. En önemli noktalardan biri gayrimenkul yatırımlarının uzun vadede hep kazandırmasıdır. Çünkü gayrimenkul yatırımlarının getirisi dediğimiz gibi ev, dükkân veya arazilerden oluşmaktadır. Gayrimenkul yatırımı yaparken nelere dikkat edilmeli? Paranızı uygun bulduğunuz şekillerde değerlendirmelisiniz. Gayrimenkul yatırımı yapacağınız zaman, risklerin her alanda olduğunu unutmayın ve riskleri göze almanız gerekmektedir.

Arsa, dükkân ve ya arazi gibi gayrimenkul yatırım araçlarını kullanırken uzun vadeli yatırımı mı düşünüyorsunuz? Yoksa kira geliri mi elde etmek istiyorsunuz buna karar verip daha sonrasında yatırımınızı yapmalısınız.

Uzun Vadeli Gayrimenkul Yatırımı

Uzun vadeli yatırım denilince önce herkesin aklına tarlalar gelmektedir. Boş tarlalar üzerinden konuşacak olursak yatırımdan kazanç sağlayabilmek için bir süre beklenmesi gerekmektedir. Tarla yatırımlarında dikkat etmeniz gereken ilk husus tarla topraklarının verimli olmasıdır. Hiç bir şey yetişmeyen boş tarlalar, gelir elde edemediğinizden kaynaklı yatırımınız boşa gidecektir.

Orta- Kısa Vadeli Gayrimenkul Yatırımı

Orta-kısa vadeli gayrimenkul yatırımları için en doğrusu ev ve ya dükkândır. Gayrimenkul yatırımı için alacağınız ev ya da dükkânın konumu çok önemlidir. Yatırım yapmadan önce konumunu ve çevresini iyice araştırmanızda fayda vardır. Gayrimenkul yatırımında ev satın alırken en önemli husus bölgedeki kira değerleridir. Satın aldıktan sonra kiraya verebileceğiniz miktarı kafanızda netleştirebilirsiniz.  Bu sayede ne kadar zaman sonra kâra geçeceğinizi de öğrenmiş olursunuz.

Gayrimenkule yatırım yaparken nelere dikkat etmeniz gerektiğine gelin birlikte göz atalım.

Gayrimenkul Yatırım Uzmanları

 • Gayrimenkul uzmanları ve danışmanları piyasayı sürekli takip ettiklerinden olayı sizi en doğru seçeneğe yönlendirirler. Bundan kaynaklı en doğrusu profesyonel destek almaktır.
 • Gayrimenkul alacağınız bölgeyi seçin ve araştırın.
 • Gayrimenkul yapacağınız bölgeyi seçtikten sonra en önemlisi o bölge hakkında araştırma yapmanızdır. Seçtiğiniz bölgenin okullarını, suç oranını, istihdam potansiyeli gibi durumları öncelikle öğrenmeniz gerekmektedir.
 • İlk araştırmanızı tamamladıktan sonra, seçeneklerinizi en düşük suç oranı, en düşük işsizlik ve en yüksek istihdam potansiyeline göre daraltın. Böylece yatırım yapmaya en uygun yerlerin listesini çıkarmış olacaksınız.
 • Ev, dükkân veya arsa hangisine yatırım yapmak istiyorsunuz?
 • Gayrimenkul yatırımcıları genellikle hangisine yatırım yapacaklarını karar vermişlerdir. Konut yatırımı düşünüyorsanız bile dükkân ya da arsa karşınıza çıkarsa fikrinizi değiştirmekten çekinmeyin, ancak bahsettiğimiz gibi araştırmalarınıza göre seçmekte fayda var.
 • Gayrimenkulü ziyaret edin.
 • Açıklamalara ve fotoğraflara uyduğundan emin olabilmek için her bir taşınmazı mutlaka müsait olduğunuz bir vakitte gidip ziyaret etmeniz ve fotoğraflarla uyumlu olup olmadığını görmeniz gerekmektedir.
 • Bölgede hangi hizmetlerin bulunduğunu öğrenin.
 • Kanalizasyon, su, çöp toplama, internet ve kablolu hizmetlerin bölgede olup olmadığını kesinlikle öğrenmeniz gerekmektedir.
 • İnternet ve ya kablolu hizmetler özellikle son yıllarda gayrimenkul alımı ya da kiralama da en önemli tercih sebeplerinden biridir. Özellikle dükkân satın alımı ya da kiralama da iş yeri için internet hizmeti oldukça önemlidir.
 • Gayrimenkulün ulaşım imkânlarını öğreniniz.
 • Ulaşım imkânı gelişmiş olan gayrimenkuller daha çok kullanılmaktadır. Eğer gayrimenkulünüzü metro, otobüs durağı, ana yola yakın yerlerde satın alırsanız yatırımınızdan kazanç sağlamaya başlarsınız.
 • Tüm masrafları değerlendirin
 • Hasar, tamirat gerektiren tüm durumları ve masraf çıkabilecek tüm detaylar dâhil olmak üzere teklif vermeden önce dikkat edilmesi gereken en önemli hususlardan biridir. Satıcıya masrafları karşılaması ya da problemleri gidermesi içi ön teklifte bulunabilirsiniz. Çoğu satıcı, satmak üzere olduğu gayrimenkulde çok fazla uğraşmak istemeyecektir. Bundan kaynaklı fiyatta indirime gidebilirsiniz.
 • Banka kredisi uygunluğu, deprem yönetmeliğine uygunluğa dikkat!
 • Satın alacağınız gayrimenkulün banka kredisine uygunluğuna bakmanız önemli bir husustur. Satın alacağınız gayrimenkulün deprem yönetmeliğine göre inşa edilmiş olması da önemli hususlardan biridir. Bu detayları lütfen gözden geçiriniz.

Gayrimenkul Yatırım

Gayrimenkulü düşük fiyattan satın alıp, değeri arttığında satmanız gerekmektedir! Gayrimenkul yatırımı yapacaksanız önemli olan hususlar şunlardır:

Ne kadar parayla yatırım yapacağınız ve satın alacağınız gayrimenkulün size ne zaman kazanç sağlamasıdır.

Gayrimenkul yatırımında bir diğer önemli husus piyasayı kontrol ederek düşük fiyata satın alarak, değeri yükseldiğinde satmanızdır.

Gayrimenkul yatırımı yaparken yazımızda yazan hususları dikkate almanız gerekmektedir. Bu hususlara dikkat ederek yapmak hiç de zor değildir. Profesyonel ekibimizden yardım almak için adresimizi ziyaret edebilirsiniz.

Tartışmaya Katıl

Compare listings

Karşılaştırmak