fbpx

Ev Alırken Dikkat Edilmesi Gerekenler

  • 5 yıl önce
  • 1

İngiltere’de yapılan bir araştırmaya göre ev alım satımı, boşanmadan, işten çıkarılmadan ve hatta büyükanne/baba ölümünden daha stresli bir süreç. (Kaynak: DailyMail) İşte size, bu süreçte stresinizi azaltarak, doğru kararlar almanıza yardımcı olacak 5 tavsiye:

Ev Alırken Dikkat Edilecek Hususlar:

1. Yüksek kira getirisi için hangi tip konutlar tercih edilmeli?

‍Ev alırken yapılan hatalardan birisi, her zaman geniş evlerin tercih edilmesidir. Halbuki kira getirisi için konut satın alıyorsanız, ortalama ya da düşük m2’lerdeki 1+1 ve 2+1 evler tercih edilmelidir. Ev büyüdükçe amortisman süresinin artacağı unutulmamalıdır.

‍2. Konut kredisi faiz oranları arttığında ne yapmalıyız?

‍Ocak 2017’de yüzde 0,95 olan mortgage faiz oranı Haziran 2018’de 1,30 seviyelerine geldi. Artış %40’a yaklaştı. 5 yıl geri ödemeli 100 bin lira konut kredisi çekildiğini düşünelim: 0,95 oranı ile 31 bin TL faiz ödeyecekken, şimdi 46 bin TL ödeyeceksiniz. 15 bin lira fazla ödenecek. Peki faiz oranları arttığında gayrimenkul arayışını bırakmalı mıyız? Bunu bir kaç madde ile inceleyelim.

Merkez Bankası Faiz Oranları
  • Faiz oranları düştüğünde kredimizi yeniden yapılandırabilir miyiz? Evet faiz oranımızı düşürebiliriz. Bu durumda elimizde bir sigortamız mevcut demektir, ömür boyu aynı faiz oranı ile devam etmek mecburiyetinde değiliz. Kısa vadede kredilerde bir düşüş beklenmiyorsa; gayrimenkul ihtiyacınızı ertelemek yerine iyi fiyatlandırılmış gayrimenkulleri aramaya devam etmek akıllıca olacaktır. Kredi faizleri düşmez ise; ihtiyacımızı erteleyemeyeceğimiz bir noktaya dayanıp yanlış bir satın alım yapabiliriz. Kredi faizleri düştüğünde; ev fiyatlarında hızlı bir artış yaşanacağından yine zarara girebileceğimiz gözden kaçan diğer bir faktördür.
  • Faizler arttığında satışlarda yaşanan keskin düşüşler nedeniyle, ev fiyatlarının balon yaptığı bölgelerde düzeltmeler yaşanır. Şubat 2018 itibariyle Bağdat Caddesi’nde görülmekte olan ve %30’a kadar varabilen düşüşler buna iyi bir örnektir.
  • Faizler arttığında konut kampanyaları artar. 24 Haziran seçimleri öncesi devam eden konut kredisi ve konut projesi kampanyaları buna örnektir.

3. Satın alacağınız evde kiracı varsa?

  • Kira sözleşmesindeki tüm maddelerin sizi de bağlayacağını unutmadan, sözleşmeyi baştan sona incelemeniz faydalı olacaktır.
  • Evi satan kişi depozito aldı ise, bunu öğrenmek ve buna göre en baştan bu sorunu çözmeniz sizi gelecek problemlerden korur.
  • Kira sözleşmesinde evin ve eşyaların durumu eksiksiz belirtilmiş mi, içindeki tüm taşınmaz eşyalar listelenmiş mi kontrol edilmelidir.

. Ev ararken nelere dikkat etmeliyiz?

Ev ararken yapılan en büyük hata sadece bildiğimiz, çok sınırlı bir bölgede ev aramaktır. Bu durum, düşündüğünüz tipte bir daireyi, sahip olduğunuz bir bütçe ile bulma şansınızı azaltır. Örneğin metroya yakın olması sizin için birinci kriter olması gerekirken, metro durağı olan tek bir semtte takılı kalmanız istediğiniz gibi bir gayrimenkul bulmada size engel teşkil eder.

5. Komşularla tanışın

Güzel bir ev ile karşılaştığımızda genellikle duygularımızın esiri olur ve hemen satış işlemlerine başlarız. Bu süreci başlatmadan, muhitte gezinmeniz ve komşular ile konuşmanız size hiç beklemediğiniz bilgilere ulaştırabilir.

Compare listings

Karşılaştırmak