fbpx

Ekim ayı kira artış oranı belli oldu

  • 4 yıl önce
  • 1

TÜİK TEFE TÜFE Eylül 2020 Enflasyonu ve Ekim Ayı Konut / İşyeri Resmi Kira Zammı Artış Oranı Belli Oldu

Türkiye İstatistik Kurumu TÜİK merakla beklenen son enflasyon rakamlarına ilişkin verileri kamuoyuna açıkladı. Açıklanan rakamlar ile Eylül 2020 TÜİK TEFE TÜFE enflasyon rakamları ve Ekim ayı resmi kira artışı zam oranı rakamı da belli oldu. Peki, enflasyon yüzde kaç çıktı, Ekim ayında kiralara kaç lira zam geldi, ev sahibi kiraya en fazla kaç TL zam yapabilir, resmi kira artışı zam oranı belli oldu mu?

TÜİK TEFE TÜFE Eylül 2020 enflasyon rakamları kurum tarafından resmi internet sitesi üzerinden ilan edildi.  Açıklanan rakamlar ile milyonlarca memur ve emeklinin enflasyon farkıl ile maaş zammı için bekledikleri oranların yanı sıra Ekim ayında ev sahipleri tarafından kiracılara yapılabilecek maksimum kira artış oranı da belirlenmiş oldu.

EV SAHİBİ KİRAYA EN FAZLA NE KADAR, KAÇ TL ZAM YAPABİLİR?

Yeni Ekonomi Programı YEP ile yapılan yasal düzenlemeler kapsamında kiracılaran yükselen enflasyon rakamları nedeniyle mağdur olmasının engellenmesi amacı ile bir takım önlemler alınmıştı.  Bu önlemler  kapsamında artık rermi kira zam oranı 12 aylık ÜFE ortalaması yerine TÜFE ortalaması üzereinden hesaplanmaya başlanmıştı. Her zaman daha yüksek çıkan ÜFE ortalaması yerine daha düşük olan TÜFE ortalamasının resmi kira artışı oranı olarak kullanılması ile kiracılar 1 yıllık kira ödemesi rakamlarında ortalama 1 aylık kira ödemesinden kurtulmuş oldu.  TÜİK tarafından açıklanan 12 aylık TÜFE ortalaması kira zammı için uygulanan tavan zam sınırı olup ev sahiplerinin bu rakamın üstünde zam yapmaları kanunen yasaktır. Ancak ev sahibi ile kiracının karşılıklı anlaşma sağlaması durumunda daha düşük rakamlarla kira zammı uygulanarak kira sözleşmesi yenilemesine izin verilmektedir.

EYLÜL 2020 TÜİK ENFLASYON RAKAMLARI AÇIKLANDI! 

Tüketici fiyat endeksi (TÜFE) yıllık %11,75, aylık %0,97 arttı.

EKİM AYI RESMİ KİRA ARTIŞI ZAM ORANI AÇIKLANDI! KİRALARA KAÇ TL ZAM GELDİ?

TÜİK tarafından açıklanan rakamlara göre Ekim ayı resmi kira artış oranı 13,33 olarak gerçekleşti.

Konut Kirası: 1.000 Lira

TÜİK TEFE TÜFE Ekim 2020 Kira Artış Oranı: % 11.47

Ekim Ayı Kira Zammı Tutarı: 114,70 TL

Ekim 2020 Kira Artış Oranı Dahil Zamlı Kira Tutarı: 1.114,70 Lira

Kaynak: Emlak 365 | Emlak Haberleri

Tartışmaya Katıl

Compare listings

Karşılaştırmak