fbpx

Emlak Vergisi Nedir? Emlak Vergisi Muafiyeti

  • 4 yıl önce
  • 1

Emlak Vergisi Nedir?

Taşınmaz mal varlıklarından yıllık olarak alınan bir çeşit servet vergisidir. 1986 yılında çıkarılmıştır. Bu vergi her sene aynı takvime bağlı kalınarak belediyeler tarafından tahsil edilir. Tek seferde veya 2 taksit şeklinde de ödenebilir. Taksitli ödeyecek vatandaşlar için ilk taksitlendirme Mart, Nisan, Mayıs aylarında ikinci taksitlendirme ise Kasım ayında gerçekleşir. Tapu sahibi emlak vergisi ödemekle yükümlüdür, bu nedenle emlak vergisi dolaysız vergiler türünde yer alır.

Emlak Vergisi Muafiyeti

Sadece bir adet eve sahip olup, sahip olunan evin brüt alanı da 200 metrekareyi aşmayan kişiler için şu durumlarda muafiyet hakkı doğar: herhangi bir geliri olmadığını belgeleyenler, sadece emekli aylığı ile geçinenler, ev hanımları, işsiz ve engelli vatandaşlar emlak vergisinden muaftırlar. Emlak vergisi muafiyeti sadece ev sahipleri için geçerlidir, arsa ve işyeri sahipleri için geçerli değildir. Ayrıca konut, işyeri olarak kiraya verilir ise, yine bu muafiyetten faydalanılamaz. Evini kiraya verip, başka bir evde kirada oturanlar da bu muafiyetten belirli şartlar dahilinde faydalanabilir.

Emlak Vergisi Nasıl Ödenir ? Nereye Ödenir ?

Emlak vergisi ödemeleri yıl içinde 2 defa olmak üzere ödenir. İlk taksitlendirme Mart, Nisan, Mayıs aylarında ikinci taksitlendirme ise Kasım ayında gerçekleşir. Vergiyi zamanında ödemeyenler için aylık 1.40 gecikme zammı uygulanır. Emlak vergisi kredi kartı ile de ödenebilmektedir. Emlak vergisi borcunuzun olup olmadığını ilgili belediyeden, ilgili belediyenin internet sitesinden ya da e-devletten öğrenebilirsiniz. Emlak vergisi nereye ödenir;

  • İlgili belediyeye giderek ödeyebilirsiniz.
  • İlgili belediyenin internet sitesinden ödeyebilirsiniz. (e-devlet üzerinden ulaşılabilir.)
  • PTT şubelerinden havale yapabilirsiniz.

Emlak Vergisi Başvurusu Nasıl Yapılır ?

Yeni bir mülk edindiğinizde ilk olarak ilgili belediyeye giderek emlak vergisi başvurusu yapmanız gerekir. Sizden ilgili başvuru formunu doldurmanız istenecektir. Başvuru için bazı gerekli belgeler ;

  • Tapu fotokopisi
  • Binalar için yapı kullanma izin fotokopisi
  • Binanın bulunduğu adres (mahalle,sokak ve numarası)
  • Vergi numarası
  • TC Kimlik numarası

Emlak Vergisi Oranı 2019

2019 Yılı vergi oranlarına göre büyükşehir belediyelerinde konutlar için ödenecek vergi oranı binde 2, işyerleri için ödenecek vergi oranı binde 4, arsalar için ödenecek vergi oranı binde 6 ve araziler için ödenecek vergi oranı binde 2 olarak belirlenmiştir. Büyükşehir olmayan illerdeki belediyelerde konut için ödenecek vergi oranı binde 1, işyerleri için ödenecek vergi oranı binde 2, arsalar için ödenecek vergi oranı binde 3 ve araziler için ödenecek vergi oranı binde 1 olmuştur.

Tartışmaya Katıl

Compare listings

Karşılaştırmak